Historie břeclavského hokeje
Roky 1934-1945
Hokej v Břeclavi i přes mírné zimy, a tím pádem nedostatek ledu, vznikl v roce 1934 v břeclavském Sokole. Hrávalo se nejprve na stadionu Sokola Břeclav I, který měl tu výhodu, že jeho úroveň byla položená níže, než hladina mlýnského náhonu, který tekl vedle stadionu. V zimě tak bylo možno zaplavit celý stadion, a vznikla tak velká ledová plocha, která byla využívána pro bruslení veřejnosti i pro hraní hokeje. Proti hokeji však vystupovali sokolští funkcionáři, označovali jej za nebezpečný a hrubý a v prvních letech platil i zákaz hraní hokeje. Ze začátku přesto hrávali sokolští hokejisté přátelská utkání, samozřejmě jen v době, kdy mrzlo. Teprve kolem roku 1934 byla pro hokej vyhrazená část stadionu, která byla ohraničená odhrnutým sněhem. Situace pak nakročila natolik, že na 13. ledna 1934 vyhlásilo několik nadšenců zápas „mladých“ proti „starým“. Mladí byli většinou studenti a především vysokoškoláci studující mimo Břeclav, kteří poznali základy hokeje na svých školách. Staří byli řádoví členové Sokola, většinou po vojenské službě. Začalo se hrát po obědě a hrálo se do setmění. Mladí vyhráli 8:4. Kromě určité nešikovnosti u hráčů byla zaznamenána jejich výstroj. Chrániče byly na nohou z tvrdého papíru, brankáři si museli vypomoci peřinkami, silnými rukavicemi a dalšími provizorii. Branky byly dřevěné, z desek a prkýnek. Později začali hrát také mistrovská utkání.
Hokej se v Břeclavi velmi rychle ujal, již o rok později vznikl hokej v SK Břeclav, složený většinou z tehdejších fotbalistů, kteří si hned v prvním zápase troufli i na Sokoly, když je porazili 8:4. Sokol se přihlásil do soutěže sokolských hokejistů, která se hrála ve Znojmě, Brně a Prostějově, ale teplá zima překazila plány nejen počasím, ale také nařízením Československého hokejového svazu zákazem zápasů se sokolskými hokejisty (1937). Břeclavští Sokolové však chtěli hrávat kvalitní hokej, a proto se přihlásili do hokejového svazu a jeho soutěží. Nebylo to lehké, protože svaz měl vyšší nároky. Bylo nutné vybudovat u hřiště umělé osvětlení, zkvalitnit mantinely i výstroj hráčů. Nový klub HC Břeclav byl však ve skutečnosti nadále sokolský, protože Sokol hradil náklady související s provozem i soutěžemi. Hlavním organizátorem hokeje v Břeclavi byl tehdy ještě dorostence a později junior Oldřich Čapka, kterého můžeme považovat za zakladatele ledního hokeje v Břeclavi, člověka s velmi dobrou organizační schopností. Sám byl nejlepším hráčem a postaral se také o to, že vznikl břeclavský oddíl i o to, že se přihlásil do mistrovských soutěží. Dalšími stálými hráči byly například Vintera, Znorovský, Vyvážil, Červenka, Kubík a další.
V roce 1937 sehrál břeclavský oddíl mistrovská utkání v jarní části s Hodonínem 2:2, SK Břeclav 1:2 (toto mužstvo tvořili fotbalisté) a 5:3, Veselí 4:5, Strážnice 7:1, přátelsky ve Znojmě 2:3 a s HC Malacky prohráli 0:1. Do soutěží ročníku 1937-1938 byla Břeclav zařazená do přeboru Slovácké hokejové župy spolu se Starým Městem, Veselím a Bzencem. Soutěž začala jen několika zápasy, ale nedohrála se pro mírnou zimu. Pak přišel na podzim 1938 zábor města Němci, a tak se hokej hrál ve městě opět až po druhé světové válce. (Autor: Ladislav Klim)
Roky 1946-1972
Po válce se první k obnově hokeje přihlásil Sokol Břeclav I, který opět napustil stadion v roce 1946, aby se na jeho ledě hrály první přátelské zápasy. Konkurenci však získal ve Střední průmyslové škole, která zásluhou jejích hráčů založila celek mužů a navíc vybudovala hřiště na dvoře školy.Později vznikla další hřiště a k nim se váže i provozování hokeje v Břeclavi. V Poštorné to bylo u prvního mostu od obce vedle ramene Dyje, později se přestěhovalo na stávající škvárové hřiště u ubytoven. Hrávalo se i u bývalých jatek u hřiště Slovanu Břeclav a na betonové ploše pod zámkem. Podle podmínek vznikaly a zanikaly oddíly hokeje v městě. Břeclav však byla stále pozadu, skutečný zimní stadion se vybudoval dříve v Hodoníně, částečně ho využívali i břeclavští hokejisté, na zápasy se jezdilo rovněž dívat do Hodonína, zvláště když v celku tamního Slovanu hrávali hráči z Břeclavi. Přímo v Břeclavi se hrávalo, jen pokud se umoudřilo počasí a byl mráz. Tomuto období udělalo konec dlouho očekávané a otevření zimního stadionu ve městě v roce 1972. (Autor: Ladislav Klim)
Sezóna 1984/1985
Sezóna 1990/1991
Břeclavské hokejové mužstvo hrálo v této sezóně regionální krajský přebor ještě pod názvem TJ Tatran Poštorná.
Sezóna 1991/1992 – první sezóna pod hlavičkou HC Břeclav
Do nové sezóny vstupoval břeclavský klub pod hlavičkou nového klubu HC Břeclav. V novým silným sponzorem za zády – břeclavským pivovarem – se břeclavští hokejisté přihlásili do I. třídy krajského přeboru (4. nejvyšší soutěž). V konkurenci hokejových týmů z Kroměříže, Vyškova, Uh. Hradiště, Uh. Ostrohu, Uh.Brodu, Nedvědice, Techniky Brno a Blanska si Břeclav dlouho držela předposlední místo s malým náskokem na Uh. Ostroh, o který ale břeclavský klub v posledních čtyřech kolech přišel. Z posledního místa musela Břeclav hrát jen ve skupině o udržení v KP s Technikou Brno, Uh. Brodem, Uh. Ostrohem. Černý Petr nakonec těsně zůstal Uh. Brodu, Břeclav zachránila I. třídu KP i pro další sezónu. KP 1992 vyhrála Kroměříž. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 1992/1993 – nejslabší sezóna v průběhu devadesátých let
Tuto sezónu si břeclavský hokejový klub do vitrínky určit nedá. Tým měl spoustu problémů, nedostatek sponzorů a malý počet hráčů ovlivňovaly výkony na ledě. Kromě stávajících celků KP z minulé sezóny se Břeclav nově potkávala i se silnějšími týmy z jižní Moravy (Telč, Velká Bíteš, Znojmo, Rosice). Pro malý počet hráčů (často jen 12 hráčů do pole) Břeclavským v zápasech rychle docházely síly, čehož důsledkem byly velmi nepovedené třetí třetiny, ve kterých břeclavští hokejisté ztráceli do té doby dobře rozjetá utkání. Dvojciferné porážky nebyly ničím neobvyklým. Až neuvěřitelně může znít například fakt, že Břeclav dokázala ve třetí třetině zápasu s favorizovaným Uherským Hradištěm dostat 9 branek, přestože do té doby prohrávala jen 1:2. Proto není divu, že po prvních deseti kolech měla Břeclav na svém kontě nula bodů, první výhra přišla až ve 12. kole, to už měla Břeclav ale desetibodovou ztrátu na předposlední místo. Prokletí třetích třetin klub bohužel až do konce sezóny neopustilo. HC Břeclav skončila poslední, za celou sezónu uhrála jen pět bodů za dvě výhry a remízu. Na konci sezóny započaly opravy vnějšího vzhledu zimního stadionu, byly provedeny venkovní nátěry a byla opravena schodiště na ZS. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 1993/1994 – mizérii střídá úspěch, končíme až těsně před branami II. NHL
Po mizerné sezóně, kdy Břeclav skončila úplně poslední, přišla jako rána z čistého nebe finanční pomoc obchodní a stavební firmy New Time pana Maděryče. Název klubu se tak mění z HC Břeclav na HC New Time Břeclav a začíná se hrát znovu KP. Tým byl postaven na zkušenějších hráčích i mladých odchovancích Břeclavi a Hodonína. Břeclavskému klubu také hodně pomohl postupný krach týmu HC Brno, který hrál některá svá domácí utkání na břeclavském ledě, než úplně zanikl. Jeho majitel ing. Šebor ho prodala zaměřil se na břeclavský hokej. Dostatek financí i hráčů se promítl do výsledků klubu, Břeclav předčila i své největší rivaly Techniku Brno a Uherské Hradiště a po vítězství v základní části se chystala na kvalifikaci o postup do druhé ligy. Nejlepším střelcem Břeclavi se stal Prčík. V kvalifikaci čekal na Břeclavské vítěz sousedního krajského přeboru z Rosic. První utkání na ledě soupeře prohrála Břeclav rozdílem třídy 3:8. Na domácím ledě už bylo utkání vyrovnanější, přesto Břeclav v polovině utkání prohrávala už 1:3, když byl údajně domácím fanouškem inzultován sudí a utkání bylo předčasně ukončeno. Kontumační prohra 0:5 tak poslala Rosice do 2. NHL a Břeclav zpět do KP. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 1994/1995 - postup z krajského přeboru do II. ligy.
Psalo se jaro 1994 a v tomto roce se udál historicky první postup mužů do třetí nejvyšší soutěže. V této sezoně hráli břeclavští hokejisté pod názvem HC MST Břeclav (MST byla zkratka tří firem, které se na hokeji podílely - New Time Maděryč, Sefidat a TEREZA). V čele klubu stál Bohuslav Šebor, majitel brněnské firmy Sefidat (výroba lékařských materiálů). Břeclaváci pod vedením trenérské dvojice Jiří David a Zdeněk Kylián bez většího zaváhání prošli vítězně krajským přeborem a v kvalifikaci o II. ligu je čekaly Klatovy. Na první zápas se přišlo v Břeclavi podívat 1200 diváků, kteří viděli výborný výkon a vítězství domácích 5:0, když čtyři góly dal Zbyněk Šebor, pátý přidal Bauer. V odvetě Břeclav prohrávala po první třetině už 0:3, ale pak se zvedla a porážka Klatov 3:4 znamenala poprvé v historii postup do II. ligy. Dres Břeclavi oblékali mimo jiné Martin Roupec, domácí odchovanci David Bartal, Miroslav Hodonský nebo Ivo Tuček. (autor: Jiří Holobrádek)
Sezóna 1995/1996 - historicky první sezóna ve druhé lize skončila ostudou
V sobotu 23. září 1995 sehráli Břeclaváci historicky první utkání ve II. lize. Premiéra jim ale vůbec nevyšla a s Krnovem prohráli 2:5. Domácí dobře začali a první druholigovou branku Břeclavi vstřelil už ve 4. minutě Zdeněk Kubík, za minutu zvýšil Bauer na 2:0, ale pak už stříleli jen hosté. První vítězství přišlo až ve 3. kole, kdy Břeclav zdolala Šternberk 5:2, v následujícím kole získala první bod venku za remízu v Orlové. Po 4. kole vystřídal asistenta trenéra Z. Kyliána P. Bavor. Pak ale získali Břeclaváci jen bod v Novém Jičíně a po dalších deseti kolech se na post hlavního trenéra vrátil právě Kylián. Druhou polovinu zahájila Břeclav vítězstvím v Krnově, ale pak přišla další série porážek, chyběli hráči, hrálo se většinou na dvě pětky, v Kolíně po dvou vyloučeních do konce utkání dohrávalo pouze osm hráčů v poli. Do konce sezony už Břeclaváci získali jen bod za remízu paradoxně s Třebíčí, v té době lídrem soutěže. Před posledním domácím zápasem se Šternberkem dokonce většina hráčů nechtěla nastoupit kvůli neplnění finančních závazků ze strany vedení klubu. Břeclav tehdy obsadila beznadějně poslední místo se ziskem pouhých sedmi bodů za dvě vítězství, tři remízy, což znamenalo sestup do krajského přeboru. (autor: Jiří Holobrádek)
Sezóna 1996/1997 – po sestupu obsazujeme výborné druhé místo
Po nepovedené sezóně a sestupu zpět do KP Břeclav neustoupila od budování klubu na břeclavských a hodonínských odchovancích. Mužstvo převzal staronový trenér Jiří David a přestože se týmu ze začátku soutěže nadmíru dařilo a držel první pozici, závěr soutěže se týmu nepovedl a skončil se ztrátou osmi bodů na první místo na stříbrné pozici. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 1997/1998 – klub se pomalu, ale jistě, propadá na dno přeboru
Tuto sezónu poznamenal opět tradiční nešvar klubů v KP, tedy nedostatek hráčů v poli, v břeclavském případě hlavně obránců. Davidovi svěřenci se celou sezónu pohybovali kolem šestého místa, po sérii vítězství v listopadu 1997 se dostali na páté místo, v lednu ovšem klesli až na sedmou pozici. Základní část HC Břeclav zakončila na šestém místě osmičlenné tabulky a tuto pozici uhájila Břeclav i po nadstavbové části. Zajímavostí je, že v roce 1998 sehrál břeclavský klub přátelské utkání s chorvatskou reprezentací, které skončilo remízou 6:6. Na konci sezóny také proběhla výměna mantinelů, světelné tabule, chlazení pod ledovou plochou a opravy se dočkal i kompresor. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 1998/1999 – jen těsně unikáme sestupu z krajského přeboru
Tato sezóna přinesla rozšíření KP jižní Moravy z osmi na třináct týmů. Břeclav se ze začátku sezóny držela na osmé příčce, postupně se ale propadala až na místo předposlední, za ní už byli jen Bulldogs Brno. Na chvíli se Břeclav ocitla i na úplném dnu tabulky, na závěr základní části si ale s brněnským týmem opět vyměnili pozice. V rozhodujícím utkání základní části s Bulldogs Brno Břeclavští zabrali a porazili Brňáky vysoko 8:2. Jak se ukázalo, bylo to Pyrrhovo vítězství. (Autor: Martin Daneš) Sezóna 1999/2000 – mužský hokej se v Břeclavi nehrál
Družstvo mužů se dva dny před začátkem losování nového ročníku v červnu 1999 z KP odhlásilo. Podle slov tehdejšího majitele klubu ing. Šebora to bylo především pro nezájem břeclavských diváků a sponzorů o hokej. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 2000/2001 - znovuzrozený klub slaví úspěch
Do té doby nejvýznamnějším datem břeclavského hokeje se stalo 9. září 2000, kdy Břeclav odehrála své první utkání ve dvanáctičlenné východní skupině druhé ligy pod názvem HC Colligo Břeclav, druholigovou licenci tehdy odkoupili od HC Rondo Brno. Prvním soupeřem byl domácí HC Přerov a Břeclav vyhrála 5:0. Nově poskládaný tým vedený trenérem Emilem Šnobltem se semkl okolo kapitána Pokorného (v současné době kapitán SHK Hodonín), Michala Hozy (také Hodonín) nebo Rudolfa Cakla (momentálně Mor.Budějovice) a mužstvo mělo do Vánoc bilanci 15 výher, 6 remíz a 10 proher a drželo se v hodní polovině tabulky. Diváci se dočkali také nejvyšší výhry (6:1 doma s Kroměříží) i největší blamáže s Uničovem, kdy břeclavští v poslední třetině neudrželi vedení 5:0 a v posledním dějství nechali hosty vyrovnat na 5:5. Ani v novém roce břeclavský tým v žlutomodrých dresech s hvězdami neztratil svou formu a na konci velmi vyrovnané základní části měl 21 výher, 8 remíz a 14 proher, celkově se umístil na 4.místě a v 1.kole play off ho čekal Přerov. Své první domácí utkání Břeclav vyhrála 6:2, venku smolně prohrála o gól (2:3) a v rozhodujícím domácím utkání před tehdejší rekordní druholigovou návštěvou 2650 platících diváků podlehla po boji zkušenějšímu soupeři 3:4. Nejlepším střelcem mužstva se stal Hoza se 16 zásahy, Petr Žurek byl s 8 nulami dokonce nejlepší v soutěži (průměr gólů na zápas 2,18), prvenství patřilo Břeclavi také v návštěvnosti, průměrně na domácí utkání chodilo 1400 diváků. Celkově byla sezóna hodnocena jako úspěšná. (autor: Martin Daneš)
Sezóna 2001/2002 - rychlý pád a dočasný konec mužského hokeje
Před novou sezónou bylo avizováno, že se příliš nezmění ani kádr, i trenér měl zůstat stejný. Trenérská dvojice Šnoblt-Buřič ale kompletní nezůstala. K nelibosti fanoušků skončil Šnoblt a na jeho místo ještě před začátkem sezóny naskočil zlínský lodivod Jiří Vodák. Uvažovalo se tehdy i o fúzi Břeclavi s Ytongem Brno a možnosti hrát v Břeclavi I.ligu. Fúze se nakonec nekonala, přesto ale I.liga zůstala cílem vedení Břeclavi. Také kádr prošel oproti předpokladům ráznou obměnou, odešlo hned sedm hráčů. Přesto se v nové sezóně Břeclav držela i přes nevyrovnané výkony v polovině tabulky. Poté přišla herní krize, která vyústila v hráčské změny, na hostování tehdy přišla čtveřice zlínských mladíků (mimo jiné Martin Záhorovský, který je dnes stálicí v kádru extraligového Zlína nebo Radek Šimeček, který odehrál za Břeclav poslední sezóny). Jako by to nestačilo, přišla zranění klíčových hráčů Cakla, Hozy, Růžičky a Kočvary. Břeclav se propadla až na deváté místo a herní krize pokračovala i v novém roce 2002, do kterého vstoupila v nových dresech. Šest kol před koncem základní části měla Břeclav na osmém místě náskok 6 bodů, ale ani toto nestačilo. Břeclav skončila devátá, tři body pod hranicí play off, navíc v posledním utkání utrpěla ostudný debakl 2:8 s Kroměříží. Už v létě téhož roku, kdy probíhala oprava střechy zimního stadionu se ozývaly hlasy o prodeji licence do Hodonína, poté majitel Colliga koupil zanikající prvoligový Ytong Brno (později Hvězda Brno) a plánoval udělat z Břeclavi „farmu“. Na další druholigovou sezónu se ovšem nenašly finance (3,5 milionu) a tak se druholigová licence i s většinou hráčů rozprchla do Brna nebo do Pelhřimova, kde nakonec naše druholigová licence skončila. (autor: Martin Daneš)
Sezóna 2002/2003
Mužský hokej se v Břeclavi nehrál
Sezóna 2003/2004
Mužský hokej se v Břeclavi nehrál
Sezóna 2004/2005 - obnova mužského hokeje v Břeclavi, začínáme od píky
Po dvou letech po prodeji druholigové licence do Pelhřimova byl z popudu p.Petra a p.Bartoně v Břeclavi po dvou letech obnoven mužský hokej, i když jen na úrovni krajského přeboru. Nové mužstvo, hrající pod názvem IHC Břeclavští Lvi, bylo složeno z břeclavských, hodonínských, brněnských a vyškovských nadšenců. Tým měl těžké začátky, po odehrání půlky soutěže měl na kontě jen šest bodů za dvě výhry a dvě remízy. Ani začátek odvet nebyl lepší, ale poslední zápasy základní části se Břeclavským Lvům náramně povedly, což znamenalo konečné šesté místo v desetimístné tabulce a účast v nadstavbě o umístění v play off. Tam dokázali porazit jen Rosice a Uh.Brod a ve čtvrtfinále je čekal tým Boskovic, se kterým měli Lvi relativně vyrovnanou bilanci. První utkání v Boskovicích prohráli 0:3, doma však zvítězili 3:2 a v rozhodujícím utkání venku překvapili a zvítězili 6:4, což bylo považováno za úspěch. V semifinále play off se tak Břeclav měla utkat s Nedvědící, lídrem základní části. Na ledě otevřeném kluzišti soupeře však podle očekávání prohrála, a to vysoko 1:10, domácí odveta už byla vyrovnanější, ale opět zvítězil soupeř 5:3, a pro Břeclavské tak sezóna skončila. Nedvědice poté vyhrála i celý krajský přebor, když ve finále porazila Uherský Brod 2:1 na zápasy. Nejproduktivnějšími hráči Břeclavi se stali Vladimír Veselský, Patrik Weber a Marek Sedláček. (autor: Martin Daneš)
Sezóna 2005/2006 - druhá sezóna v KP, konec opět v semifinále play off
Druhou sezónu v krajském přeboru začalo mužstvo pod vedením dua Čikl st.-Konečný sérií dobrých výsledků, v první polovině základní části nestačili břeclavští Lvi jen na silné kvarteto Velké Meziříčí (1:3), Uherský Brod (2:7), Nedvědice(1:8) a Boskovice (5:10). V prosinci jako by se však něco zlomilo, tým z osmi následujících zápasů dokázal porazit jen Rosice a brněnské Bulldogs. To znamenalo propad ze čtvrté až na osmou pozici, těsně na hranici play off. V roce 2006 ale přišel opět obrat o 180 stupňů a dobré výsledky zajistily Břeclavi účast v play off. Do konce základní části už totiž Břeclaváci prohráli jen s Nedvědicí a v osmifinále play off narazili na Moravské Budějovice. První domácí zápas Lvi zvládli a také díky Rechově čistému kontu vyhráli 2:0. Ani odveta nepřinesla gólové hody, Břeclav vyhrála jen těsně 2:1 a postoupila do dalšího kola. Tam je však čekal tvrdý oříšek, lídr základní části z Velkého Meziříčí, který v prvním kole vyprovodil Bulldogs Brno vysoko 15:1 a 9:0. Domácí utkání prohráli Lvi 3:6, ale utkání bylo dlouho vyrovnané. Když se favorizovaní hosté stále nemohli Břeclavi nemohli Navíc bylo plné emocí, když rozhodčí utkání nezvládli a tolerovali hostům z města „pod mostem“ všemožné zdržování, proslovy a jiné emocionální výlevy. S výsledkem se však nedalo nic dělat. Ve Velkém Meziříčí inkasovali Břeclavští ještě o jeden gól více než doma a sezóna pro ně v půlce února skončila. Velké Meziříčí nakonec celou soutěž vyhrálo a postoupilo do druhé ligy. (autor: Martin Daneš)
Sezóna 2006/2007 - krůček po krůčku zvyšujeme ambice
Před třetí sezónou v krajském přeboru Břeclav svůj kádr obměnila, mělo dojít k výraznému posílení zkušenými hokejisty. Změny doznalo i trenérské složení, po sezóně z Břeclavi odešel Čikl st. a jeho dosavadní asistent Konečný se posunul na post hlavního trenéra. Jeho hrajícím asistentem se pak stal Pavel Nohel. Změnili se i soupeři, z tabulky zmizel Vyškov, Kroměříž „B“, Rosice a postoupivší Velké Meziříčí. Nahradily je Plumov, Náměšť nad Oslavou a béčko Blanska. Bohužel, síla kádru se ve výsledcích příliš neodrážela, vedoucí trio Moravské Budějovice , Nedvědice a Uh.Hradiště si s přehledem hlídalo svůj náskok, zbytek tabulky byl vyrovnaný a každý mohl porazit každého. Snad kromě Náměšti nad Oslavou, která za celou základní část získala jen jeden bod za remízu s béčkem Blanska. Lvi dokázali porazit první Nedvědici, ale hned nato prohráli se slabými brněnskými Bulldogs. Nejvyšší výhry si připsali proti outsiderovi ze zmiňované Náměště (12:3 a 11:3), v celé sezóně ale neutržili výraznější prohru (nejvyšší prohra sezóny 3:6 s Boskovicemi), nepočítáme-li kontumační prohru s Blanskem. Do play off vstupovali břeclavští Lvi ze šestého místa, jejich prvním soupeřem byl tým Bulldogs Brno. Ten přehráli s přehledem ve dvou zápasech 6:3 a 4:0. V semifinále se měla Břeclav utkat s druhým celkem základní části Nedvědicí, avšak teplá zima spojená s výpadky elektrického proudu, znemožnila zamrznout otevřenému nedvědickému kluzišti, a tak celou sérii vyhrála Břeclav kontumačně. Ve finále je čekal favorizovaný tým Žihadel z Moravských Budějovic. Ve finále hraném na tři vítězné utkání nedopustila Žihadla žádné překvapení a zvítězili 8:2, 3:1 a 5:2. (autor: Martin Daneš)
Sezóna 2007/2008 - dlouhá cesta za vysněným postupem do druhé ligy
Do sezóny 2007/2008 už břeclavští hokejisté vstupovali s nejvyššími ambicemi. Po třech letech v krajském přeboru už byl tým natolik zkušený, že jiné cíle, než pokusit se opět postoupit do druhé ligy, by byly chápány jako neúspěch. Tým začal sezónu v nových modrožlutých dresech, které vystřídaly bílo-červenou sadu z dob in-line hokejistů. Také název klubu se změnit z IHC Břeclavští lvi na jednoduché HC Břeclav. Už před začátkem sezóny bylo jasné, že největšími soupeři na dlouhé cestě do druh ligy budou hlavně týmy z Moravských Budějovic a Nedvědice, k nimž se v průběhu sezóny přidala neočekávaně ještě Velká Bíteš. První polovinu základní části zvládli Břeclavští skvěle, po porážce v Uherském Hradišti (3:4) se výsledky stabilizovali, navíc se domácí stadion změnili ve tvrz, kterou se podařilo dobýt jen Moravským Budějovicím (3:6). Druhá polovina soutěže byla ještě o něco lepší, kromě porážek doma s Velkou Bíteší a na ledě Moravských Budějovic, dokázali naši hokejisté vždy vyhrát, třikrát za sezónu se jim podařilo nastřílet více než deset branek (12:1 proti Plumovu, 10:4 a 11:2 s Uherským Ostrohem). Díky několika remízovým zaváháním Nedvědice si Břeclav udržela před play off druhé místo za Moravskými Budějovicemi.
Břeclav v prvním kole narazila na Čechočovice, které doma rozdrtila 14:3 a venku vyhrála po boji 5:2. Dalším soupeřem byla nevyzpytatelná Nedvědice a její otevřené kluziště. Tentokrát však Břeclav, která před play off výrazně posílila hlavně o borce z Brna a Hodonína, neponechala nic náhodě a po domácí výhře 5:3 si s Nedvědicí poradila i u ní 5:0. Třetí, postupovou, výhru už si Břeclav nenechala ujít a rezignovaného soupeře vyprovodila debaklem 9:1. Chystalo se dlouho očekávané finále KP proti Moravským Budějovicím, které měly výhodu domácího prostředí. První domácí zápas ve skvělé atmosféře Moravské Budějovice zvládly a vyhrály 4:3, doma ale Břeclav vyhrála 3:2 a poté překvapila soupeře výhrou na jeho ledě 6:3. Čtvrtý zápas v Břeclavi už si domácí pohlídali a po výhře 4:1 mohli začít slavit vítězství v krajském přeboru.
V baráži o postup do druhé ligy se Břeclav potkala s Uherským Hradištěm a Kopřivnicí. Postup mohl jen nejlepší tým. Uherské Hradiště bylo od počátku outsiderem, a tak se prakticky rozhodovalo mezi Břeclaví a Kopřivnicí. S tou Břeclav doma uhrála hubené vítězství 1:0, potom porazila Uherské Hradiště na jeho ledě 7:2, v Kopřivnici Břeclav prohrála o gól 3:4. Rozhodující zápas tak byl doma s Uherským Hradištěm, které jsme museli porazit o sedm a více branek. To se nakonec proti oslabenému soupeři podařilo už během třetí třetiny a konečný výsledek 11:0 znamenal pro Břeclav vytoužený postup do třetí nejvyšší soutěže. (autor: Martin Daneš)
Sezóna 2008/2009 - těžké začátky, záchrana a nakonec ještě něco navíc
Do sezóny vstoupilo břeclavské mužstvo pod vedením trenérského dua Otoupalík-Konečný a hned první zápas poznalo, že druhá liga je výkonnostně někde jinde než krajský přebor. Bylo jasné, že přípravné zápasy mužstvo dostatečně neprověřily. Po první prohře 4:9 s Valašským Meziříčím následovaly už o poznání těsnější porážky, mužstvo se však dočkalo první výhry až v 5. kole na ledě Techniky Brno. Po dvanácti kolech se mužstvo potácelo na dně tabulky jen s dvěma výhrami v řádné hrací době, což bylo impulsem k odvolání trenér. Na místo Otoupalíka přišel Pavel Stloukal, kterého později doplnil ještě Bohumil Prachař. Také mužstvo začalo procházet ráznou obměnou, jelikož jeho výkonnost neodpovídala kvalitám druhé ligy, mnoho tahounů se v průběhu sezóny zranilo a marodka se nevyprazdňovala. Ani druhou polovinu základní části mužstvo nezvládalo a společně s Velkým Meziříčím soupeřilo o každý bod. Zlom přišel až v prosinci, kdy o zkušenější hráče posílené mužstvo začalo hrát se soupeři vyrovnaný hokej a častěji vítězilo. Na konci základní části byla Břeclav předposlední s dvoubodovým náskokem na Velké Meziříčí. V nadstavbové části se ale Lvi zlepšili tak, že v dané části soutěže byli čtvrtým nejvíce bodujícím mužstvem, největší zásluhu na tom měl střelec Tomáš Prachař, asi nejvýraznější posila té sezóny. Nejen že se Břeclav zachránila a k sestupu odsoudila Velké Meziříčí, ale vyhrála i boj o předkolo play off s Prostějovem a Pelhřimovem. I divácké návštěvy se zvedly. Konečné dvanácté místo a boj s Opavou o play off byl skvělou tečkou za nepříliš povedenou sezónou. Břeclav na Opavu uměla zahrát, první zápas na ledě soupeře vyhrála 3:2, doma však před zraky 1200 diváků zaúřadovala znovu zranění, a Břeclav svému soupeři podlehla 1:3. Poslední zápas na ledě Opavy Břeclav prohrála opět těsně 2:3 a sezóna pro ni skončila. Vzhledem k tomu, jak začala, se dala na konci zhodnotit jako relativně úspěšná. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 2009/2010 - cíle splněny, ale...
Druhá sezóna Břeclavi ve druhé lize byla hodně podobná té první. Do sezóny mužstvo vstoupilo s trenérským duem Číhal-Stloukal, to ale vydrželo na lavičce jen deset kol. Důvodem výměny nebylo ani tak špatné postavení v tabulce, jako spíše neuspokojivé výsledky mužstva a předváděná hra. Pod staronovým trenérem Prachařem se mužstvo dočasně zvedlo a dokázalo se postupně vyšplhat až na příčky zajišťující play-off, z venku však body až na výjimky nevozilo a bodové ztráty poté dohánělo v domácích zápasech. V polovině sezóny také břeclavské mužstvo zaznamenalo první výhru nad sousedním Hodonínem v novodobé historii, naopak prokletí zápasů s brněnskou Technikou ne a ne prorazit. Na osmé příčce se Břeclav nakonec s přehledem udržela, ovšem opět za cenu množství výměn v hráčském kádru, což stálo klub jistě nemalé peníze. Z druhé ligy se nakonec vůbec nesestupovalo, takže ve spodních patrech tabulky již nebylo o co hrát. Z osmého místa se Břeclav střetla ve vyřazovacích bojích s lídrem z Valašského Meziříčí, kterému podlehla 0:3 na zápasy. Nutno ale dodat, že herní projev mužstva v play-off byl mnohem lepší než na konci základní části a především domácí utkání Lvů s Bobry bylo více než vyrovnané. Konec sezóny poté znamenal i konec trenérské štace Bohumila Prachaře, mužstvo po něm přejal Pavel Nohel. Po sezóně nastala i obměna poloviny kádru a došlo k výraznému omlazení. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 2010/2011 – výborný začátek, povolební změny a zánik HC Břeclav
Třetí druholigový ročník očekávali fanoušci s nedočkavostí, ale i s trochou obav. Od začátku bylo totiž jasné, že sezona bude jiná, než dvě předchozí. Vedení klubu najelo od začátku na úsporný režim a duo brněnských trenérů Nohel-Konečný si muselo vystačit s omezeným rozpočtem a s hráči, kteří mají k Břeclavi vztah nebo v Břeclavi vyrostli. Přesto dokázala tato trenérská dvojice vybudovat mladý a perspektivní tým, který doma zezačátku dokázal porazit kohokoliv. Mužstvo s věkovým průměrem pod 22 let, potrápilo i vedoucí týmy a do konce října se pohybovalo do osmého místa. S komunálními volbami však přišla změna na radnici a nové vedení města okamžitě zatrhlo kvůli podezření na špatné hospodaření další přísun dotace do klubu. S nedostatkem peněz přišly i první problémy. Nucené zúžení kádru a opožděné výplaty měly na mužstvo logicky negativní dopad. Přestalo se dařit výsledkově, ale tým se udržel v tabulce tak, aby nehrál skupinu o udržení. I přesto se podařilo zorganizovat charitativní plyšákovou akci, při které se od fanoušků při derby s Hodonínem na dobrou věc vybralo na 1500 plyšových hraček pro potřebné děti. Z kádru Lvů ale odešli postupně až na pár posledních hrdinů všichni mimo břeclavští hokejisté. Sezonu dohrávali ti zbylí prakticky zadarmo, za což jim patří veliký dík. Po sezoně nastala dlouhá doba vyjednávání o tom, kdo břeclavský hokej od zadluženého HC Břeclav převezme a zachrání. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 2011/2012 – zdařilé zmrtvýchvstání
Břeclavský klub zažil perné jaro a léto. Po původním občanském sdružení zbyly jen dluhy, ale zůstalo majitelem práv hráčů. O novou dotaci na hokej projevila zájem firma Passvilan, která ale nejprve kvůli nerozhodnosti přišla o mládež i dotaci, ale chtěla vést alespoň mužský hokej. Z jednání s městem nakonec úplně vycouvala, jelikož neměla v ruce záruku, že město hokej jakkoliv podpoří. Zástupci Passvilanu proto přerušili letní přípravu mužů, ale trenéři Barus s Konečným ji přesto dokončili. Mezitím mládež přebrali trenéři a zástupci rodičů. Těm připadla i pětimilionová dotace. Těsně před startem přípravy na ledě pak převzal záštitu nad mužským hokejem Patrik Vašíček a jeho brněnské firmy a zajistili fungování mužského týmu i kvalitní letní přípravu. Za pomoci města (ledy zdarma) dokázal nový majitel za minimální možné náklady zbudovat velmi mladý tým založený na břeclavských odchovancích doplněný o veterána Baruse a nadějné mladíky z brněnské Komety, kteří hráli v Břeclavi prakticky jen za prémie. Klub se tak znovu rozdělil na dva subjekty. Mládežnické HC Lvi Břeclav o.s. a HC Lvi Břeclav s.r.o. zastřešující mužský hokej.
Ještě jedna změna přišla v sezoně 2011/2012. Břeclav byla přeřazená do druholigové skupiny Střed. Co se prve jevilo jako nesmysl, nakonec břeclavským Lvům pomohlo. Zprvu se týmu s nejmladším věkovým průměrem (necelých 22 let) v papírově lehčí skupině vůbec nedařilo, první čtvrtinu soutěže se vyloženě protrápili. Poté, co si ale vybrali mladíci nováčkovskou daň, začali hrát jako tým a v čele s jistým Chvátalem v brance si postupně vydobyli velmi slušné postavení ve středu tabulky. Jednu chvíli dokonce doma neprohráli čtrnáct utkání v řadě. Po konci třetí čtvrtiny základní části měli dokonce jen tříbodovou ztrátu na třetí místo. Útok na čelní pozice se ale nekonal. S pětikolovým předstihem si Lvi vybojovali jistotu play-off, čímž splnili hlavní cíl sezony. Na poslední kola dostali příležitost mladíci z juniorky Lvů a opory odpočívaly. Na výsledcích se to projevilo, a tak Břeclav zakončila sezonu na osmém místě. Ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů narazili Lvi na suverénní Hodonín. Kromě prvního zápasu byli vždy Drtičům vyrovnaným soupeřem. Vyhráli však jen jedno utkání (5:3) a po smolných prohrách 2:6, 1:2 a 1:3 jim sezona skončila. Hodnotit se ovšem dala jen kladně. A s velkým příslibem do budoucna. V kabině se vytvořila skvělá parta mladíků, která společně žila i mimo led. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 2012/2013 – nejúspěšnější druholigový ročník
Druhá sezona ve skupině Střed (a druhá pod majitelem klubu Patrikem Vašíčkem) přinášela břeclavským fanouškům nejvíce radosti. Lvi zachytili začátek a až překvapivě dlouho se drželi v horní polovině tentokrát jen desetičlenné tabulky. Jenže pak přišla podzimní krize, kdy Břeclavané vyhráli jen tři utkání z třinácti a následoval pád až na hranici příček pro play-off.
Díky povedenému prosinci a lednu se ale družina vedená charismatickým kapitánem Petrem Jurčou (23+18) zvedla a sbírala utěšeně body za vítězství. Prsty v tom měl i nejproduktivnější bek tohoto ročníku druhé ligy Martin Dufek (16+16), excelentní útočník se zkušenostmi ze zámoří Martin Bartoš (15+39) a jistý brněnský odchovanec Daniel Zelenka v bráně. Hlavně díky nim skončila Břeclav v tabulce nakonec sedmá, poprvé s kladným skóre a s luxusním náskokem na osmé místo. Dvakrát dokonce břeclavští fanoušci viděli desetigólové příděly, které schytal Pelhřimov a beznadějně poslední Chotěboř.
V play-off nakonec narazilo Konečného mužstvo na oblíbenou Techniku Brno, se kterou uměli Lvi vždy sehrát vyrovnaná utkání. A tak tomu také bylo. Ve vyřazovacích bojích moc branek nepadalo, oba týmy si držely domácí neporazitelnost (1:2, 3:1, 3:2, 2:0, 1:3), a tak se rozhodovalo až v posledním pátém utkání. V tom domácí Technika Břeclavany přetlačila 3:1 a postoupila dále. Lvi si však zasloužili pochvalu jak od svých fanoušků (kterých do Brna jezdilo i 150), tak od soupeřů, když dokázali pozdějšího vítěze celého play-off řádně potrápit. (Autor: Martin Daneš)
Sezóna 2013/2014 – kritický ročník se záchranou za pět dvanáct
Už na začátku sezony 2013/2014 bylo jasné, že se bude jen těžko opakovat předchozí úspěšná sezona. Břeclavský klub byl totiž už před ní nasazen po dvou letech zpět do kvalitnější východní skupiny (skupina střed zcela zanikla). Navíc bylo přede deklarováno vedením klubu, že rozpočet na tento ročník bude velice omezený, jelikož větší sponzoři se nenašli a město stále zůstalo vůči hokeji v macešském postavení. Skutečnost nakonec byla taková, že byl rozpočet Lvů široko daleko nejnižší z celé východní skupiny. Tomu pak odpovídal i výběr hráčů, jež na samém jihu Moravy hráli většinou zadarmo po práci nebo po škole. Skládal se většinou z domácích hráčů a mladíků z brněnské Komety.
Přesto úvod sezony nevypadal vůbec špatně. Mužstvo trenéra Michala Konečného se drželo ještě v listopadu v polovině tabulky, dokázalo vyhrát i v Hodoníně a kromě suverénního Prostějova nedostalo žádný debakl. Jenže prosinec týmu výsledkově nevycházel, mužstvo prohrávalo často o gól, ztrácelo závěry zápasů. V lednu a únoru pak přišla i herní krize a psychická deka dopadla na mladé mužstvo naplno.
Nepomohly magické zákroky brankáře Michala Šurého, ani posílení týmu veteránem Radkem Hamanem nebo talentovaným útočníkem Kristianem Kučerou (s obráncem Jakubem Šaurem si po sezoně řekli o angažmá v první lize). Postupně se Lvi museli rozloučit s vidinou play-off a dívat se jen pod sebe. Náskok na poslední Valašské Meziříčí se neustále zužoval, jak se natahovala šňůra břeclavských porážek. Ta se nakonec zastavila až na čísle dvanáct. Hrozbu baráže odvrátili Lvi až kolo před koncem po domácí výhře s Orlovou. Jen díky faktu, že poslední Bobři také neustále prohrávali, si Břeclav zachovala druholigovou příslušnost.
Alespoň co se týče sponzorů znamenal začátek roku 2014 posun správným směrem. Klubu se podařilo sehnat několik silných partnerů (ovšem mimo okres Břeclav). Prostředky od nich se vedení klubu ale rozhodlo uspořit na další ročník a neutopit je v evidentně nepovedené sezoně.
Sezóna 2014/2015 – výborný start vystřídal postupný pád
Letní příprava se ničím nevymykala normálu. Trénovalo zde 15 hokejistů, většinou místních, kteří ale poté v klubu opravdu hráli. Rozpočet se o něco navýšil, stále byl však zdaleka nejnižší v celé lize. Podařilo se slušně posílit obranu a vhodně doplnit i útok o nadějnou mladou krev. Slušné výsledky z přípravy se pak projevily na začátku soutěže, kdy Lvy většina soupeřů podcenila a Břeclav dokonce po 8. kole vedla tabulku druhé ligy, když dokázala porazit silný Přerov i Vsetín. Mladý tým, jehož nejstarší hráči měli teprve 25 let, táhlo trio Tobola-Červenka-Kučera a v obraně vyčnívali Beneš s Dittrichem. V brankovišti se střídali Šurý s Klimešem.
Ještě ve druhé čtvrtině si Lvi drželi nadějnou pátou příčku, zaujalo snad jen nedohrané utkání, kdy trenér Konečný poslal hráče v průběhu třetí třetiny do kabin na protest proti výrokům sudího. Dobře rozjetou sezonu postupně zhatila zranění obránců, což byl největší problém po celý zbytek sezony. Pevná defenziva se rozpadla, vzadu vypomáhali i útočníci. Do toho přišla zranění i v útoku a Břeclav se začala po těsných porážkách sunout tabulkou dolů. Ke krizi výsledkové se přidala i ta herní, navíc jarní chřipková epidemie zapříčinila, že k jednomu utkání Břeclavané ani neodjeli a v dalším dohrávali jen s dvěma zdravými obránci.
Z luxusního šestnáctibodového náskoku na poslední postupové místo nakonec téměř nic nezbylo a Lvům spadl postup do play-off do klína poté, co dotírající Bobři z Valašského Meziříčí nezvládli poslední zápas a nevyužili možnosti poskočit do vyřazovací fáze. V ní zdecimovaný tým Lvů narazil na suverénní Přerov, se kterým vypadl 0:3 na zápasy (0:9, 0:2, 0:6), když brankáři favorizovaných Zubrů nedokázali Jihomoravané vstřelit ani jedinou branku, přestože šancí měli spoustu hlavně v domácím utkání.
Sezóna 2015/2016 – černá mračna předznačila po 8 letech konec 2. ligy
Ačkoliv se letní příprava Lvů nijak nelišila od těch předchozích, už výsledky přípravných zápasů dávaly tušit skalním fanouškům, že tato sezona bude velice těžká. Nebylo moc z čeho vybírat. V týmu chyběl zkušený matador a trenérská dvojice Konečný-Haman musela pracovat převážně s mladíky, kteří se neuchytili v okolních klubech. Mnozí z nich neměli žádné předchozí zkušenosti s druhou ligou nebo jen velmi malé. Jenže rozpočet byl neúprosný, opět zdaleka nejnižší v celé soutěži, a peněz na zaplacení slušných druholigových hráčů nebylo. Většina místních hokejistů tak zvolila jistotu zaměstnání před hokejem. Důvěru tak dostali převážně hráči, kteří tým táhli v předchozím ročníku, těm se ale druhá sezona ve 3. nejvyšší soutěži moc nepovedla.
I přes zpackanou přípravu se po šesti kolech drželi Lvi v nových dresech v polovině tabulky. Poté ale přišla do té doby nejtěžší porážka v novodobé historii 0:9 od Vsetína a následovala série porážek, která poslala Břeclavany na rozhraní postupu do play-off, kde setrvaly až do úplného konce soutěže. Zatímco v minulých ročnících Lvi prohrávali po bojovném výkonu smolně o jeden gól, v této sezoně už přibyly i výrazně vyšší porážky (nejvyšší 1:11 znovu od Vsetína), které srážely sebevědomí celému týmu a ještě více zmenšily návštěvy na zimním stadionu. Na začátku prosince sice přišlo posílení o mladé hráče Přerova a veterána Marka Ivana, ale tým se zvedl jen na chvíli. Po Novém roce už mužstvo upadlo do výsledkové letargie a už po třech čtvrtinách ročníku bylo jasné, že se Lvům play-off vyhne.
Nejplatnějšími hráči bych šumperských odchovanec Daniel Vachutka, další útočník Martin Červenka, v prosinci příchozí matador Marek Ivan (který převzal kapitánské céčko od Zháňala) a brankář Michal Šurý. Na konci sezony ještě posílil tým velezkušený David Šebek, jenže po 6 utkáních ho ze hry vyřadila zlomenina. Z domácích hráčů už se na ledě pravidelně objevovali jen Radek Zháňal, Roman Průdek, Dominik Směřička a Martin Miklík. Lukáš Bolfík do týmu nahlédl už jen při velké marodce.
Nepostupující týmy včetně Břeclavi, která vyhrála jen 11 ze 44 utkání), měly hrát o udržení v play-out. To ale svaz nakonec dva dny před jeho začátkem zrušil a Lvům tak skončila sezona předčasně už v únoru. Už v lednu přitom začaly prosakovat informace, že majitel klubu Patrik Vašíček po 5 letech nehodlá táhnout klub sám a pokud nevyjádří podporu město nebo další sponzoři, bude to pro Lvy ve druhé lize konečná. A tak se také stalo. Město rozhodnutí o zvýšení dotace dlouho odkládalo a nakonec zamítlo s tím, že dál podpoří klub jen ledy zdarma jako doposud. To už v době, kdy měla klubu začít letní příprava. Další sponzoři se nenašli, a tak dal majitel druholigovou licenci i s hráčskými právy a výstrojí k dispozici případným zájemcům. Žádný se ale nenašel, a tak licence propadla a hráči se rozprchli do nových působišť, nejčastěji do blízkého Hodonína, Brna, Moravských Budějovic nebo vzali zavděk místu v týmu Lvů působícím pod mládežnickou záštitou v krajském přeboru. (autor: Martin Daneš)Klub HC Lvi Břeclav s.r.o. (muži) 7. 3. 2017 pak bez hokejové licence odkoupil pan DOMINIK ADÁMEK z Přílep, PSČ 270 01
Současně s II.ligou se hrál v Břeclavi také krajský přebor a to s přestávkami od sezony 2012/2013 a to pod hlavičkou HC LVI Břeclav z.s,, kdy byl tým vedený trenérem Luborem Sítkem
- 2013/2014 krajský přebor se nehrál
- 2014/2015 krajský přebor se nehrál
- 2015/2016 krajský přebor, tým se umístil na osmém místě z deseti účastníků a vypadl v prvním kole play-off s Velkou Bíteší
- 2016/2017 krajský přebor pod vedením Aloise Miklíka, tým se umístil na osmém místě ze třinácti účastníků a vypadl v prvním kole play off s Velkým Meziříčím
- 2017/2018 krajský přebor pod vedením Jakuba Klimoviče, tým se umístil na devátém místě z jedenácti účastníků
- 2018/2019 krajský přebor pod vedením Davida Bartala, tým se umístil na třináctém místě ze čtrnácti účastníků
- 2019/2020 krajský přebor pod vedením Filipa Hrbatého a asistenta Milana Novosedlíka, tým se umístil na osmém místě ze čtrnácti účastníků a vypadl v prvním kole play-off s Velkým Meziříčím.
- 2020/2021 krajský přebor pod vedením Filipa Hrbatého. V nedohrané sezónně se v tým v době ukončení nacházel na třetím místě ze dvanácti účastníků